30.06.2022
Klienci posiadający rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w naszym Banku (ROR, Pakiet OPTIMUM, Podstawowy Rachunek Płatniczy) z aktywnym dostępem do bankowości elektronicznej eBankNet mogą złożyć wniosek bez wychodzenia z domu. Sprawdź jak złożyć wniosek.
Od 1 lutego 2022 r. ruszył nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500+ na nowy okres świadczeniowy 2022/2023, tj. okres który będzie trwał od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
Więcej informacji o Programie "Rodzina 500+" na nowych zasadach znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Program „Dobry Start” to:
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" (Dz. U. poz. 1092) wnioski o to świadczenie można składać jedynie w okresie od 1 lipca do 30 listopada. Jeżeli nie złożyłeś wniosku o ustalenie prawa do świadczenia dobry start w tym okresie, ponieważ w tym czasie toczyło się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, wniosek o świadczenie możesz złożyć korzystając z PUE ZUS dostępnego na stronie https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi. Wniosek powinieneś złożyć w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności.
Sprawdź jak złożyć wniosek w bankowości elektronicznej eBankNet
Więcej informacji o Programie "Dobry Start" znajdą Państwo na Rządowej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko.
To od rodziców zależy, czy będą otrzymywać świadczenie:
To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę.
Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego przysługuje także rodzicom, którzy już w dniu wejścia przepisów mają drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie - za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 35. miesiąca życia.
Świadczenie nie jest uzależnione od dochodów rodziny.
Sprawdź jak złożyć wniosek w bankowości elektronicznej eBankNet
Więcej informacji o Świadczeniu "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" znajdą Państwo na Rządowej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna to kolejny instrument wsparcia rodzin sprzyjający łączeniu obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Dofinansowanie będzie przysługiwać rodzicom na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub znajdujące się pod opieką dziennego opiekuna i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji.
Dofinansowanie będzie przysługiwać na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub znajdujące się pod opieką dziennego opiekuna, na które nie został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy. Biorąc pod uwagę, że rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do ukończenia 35 miesiąca życia, to dofinansowanie będzie przysługiwać:
Sprawdź jak złożyć wniosek w bankowości elektronicznej eBankNet
Więcej informacji o Świadczeniu "Dofinansowanie pobytu w żłobku" znajdą Państwo na Rządowej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.